Cumartesi , Eylül 19 2020

Peak – Brain Training apk

Peak - Brain Training apk

With millions of members worldwide, Peak is a personalized self-improvement app specifically designed to help you improve your Memory, Focus, Problem Solving, Mental Agility and Language skills with fun, challenging games, reaching goals and building healthy training habits – all backed by scientific and educational research.

With 17 games offering adaptive and dynamic difficulties, unique challenges, personalized workouts and daily goals, Peak aims to get your brain skills in tip-top shape. Peak helps you train smarter with in-depth performance reviews, analytics and statistics – all simply and beautifully visualized.

USE YOUR BRAIN
Peak is designed to help everyone reach their optimum brain skill level – regardless of age, profession or lifestyle – and to apply these improved Memory, Mental Agility, Language, Focus, Attention and Problem Solving skills in the real world. Findings have shown that critical parts of the brain and its operational mechanisms can and do change in ways that impact our cognitive, professional, social and personal development. This is the neuroplasticity of the brain.

THE SCIENCE BIT
At Peak, research and science informs everything that we create, from the games you play through to the performance insights that you see. Peak is built from the ground-up with science at the foundations. Designed in collaboration with experts in neuroscience, cognitive science and education, Peak makes brain training fun and rewarding, with tangible results. The scientific advisors involved with Peak includes Bruce Wexler, Professor Emeritus and Senior Research Scientist at Yale, and Amir Konigsberg, PhD from Princeton in cognitive psychology.

KEY FEATURES
15 great games, all designed to be fun, challenging and rewarding.
Personalized workouts and game challenges that dynamically adapt so you reach your potential.
In-depth performance reviews including personal and comparative brain maps, data visualisations and per-category graphing. Understanding your performance is key to improvement.

FIVE-STAR REVIEWS OF PEAK
“I can’t tell you enough about the impact that this programme has on me. It’s funny how this one change in my life has not only improved my brain function but my well being, self esteem and confidence. I truly did not believe this to be possible.”

Follow us – twitter.com/peaklabs
Like us – facebook.com/peaklabs
Visit us – peak.net
Say hi – hello@peak.net

For more information:

Terms of Use – http://www.peak.net/terms-and-conditions

Privacy Policy – http://www.peak.net/privacy-policy
Payment Policy – http://www.peak.net/payment-policy

Dünya çapında milyonlarca üyesi ile, Tepe özellikle size Memory geliştirmemize yardımcı olmak üzere tasarlanmış bir kişiye kendini geliştirme uygulaması, Odak, Problem Çözme, eğlenceli zihinsel çeviklik ve dil becerileri, oyun zorlu hedeflere ulaşma ve sağlıklı eğitim alışkanlıklarını bina – herkes tarafından desteklenen bilim ve eğitim araştırma.

Adaptif ve dinamik zorluklar, benzersiz zorluklar, kişiselleştirilmiş egzersiz ve günlük hedeflerini sunan 17 oyun ile, Tepe uç-üst şeklinde beyin becerilerini elde amaçlamaktadır. Tüm basit ve güzel görsel – Tepe size derinlemesine performans değerlendirmeleri, analitik ve istatistik ile akıllı tren yardımcı olur.

SİZİN BEYİN KULLANIN
Ne olursa olsun yaş, meslek veya yaşam tarzı – – ve gerçek dünyada becerilerini Çözme bu gelişmiş bellek, Zihinsel Çeviklik, Dil, Odak, Dikkat ve Problem uygulamak için Tepe herkesin optimum beyin beceri seviyesine ulaşmak yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bulgular beynin kritik parçalarını göstermiştir ve operasyonel mekanizmalar bizim bilişsel, mesleki, sosyal ve kişisel gelişim etkileyecek şekilde değişiklik yapabilir ve. Bu beynin nöroplastisite olduğunu.

BİLİM BIT
Peak, araştırma ve bilim biz sizin görmek performans anlayışlar ile oynamak oyunlar, oluşturmak her şeyi bildirir. Tepe vakıf bilim ile zemin-up inşa edilmiştir. Nörobilim, bilişsel bilim ve eğitim uzmanları ile işbirliği içinde tasarlanan, Tepe somut sonuçlar beyin eğitim eğlenceli ve ödüllendirici yapar. Tepe ile ilgili bilimsel danışman Bruce Wexler, emekli profesör ve Yale’de Kıdemli Araştırma Scientist, Amir Königsberg, bilişsel psikolojinin Princeton doktorasını içerir.

ANAHTAR ÖZELLİKLER
15 büyük oyunlar, tüm eğlenceli, zorlu ve ödüllendirici olacak şekilde tasarlanmıştır.
Dinamik uyum Kişiselleştirilmiş egzersiz ve oyun zorlukları böylece potansiyellerini.
Kişisel ve karşılaştırmalı beyin haritaları, veri görselleştirme ve başına kategorisinde grafik içeren derinlemesine performans değerlendirmeleri. Performansınızı anlama iyileştirme anahtarıdır.

PEAK BEŞ YILDIZLI YORUMLAR
“Ben bu programın bana sahip olduğunu etkisi hakkında yeterli söyleyemem. Bu benim hayatımda bu değişiklik sadece benim beyin fonksiyonu ama benim iyi olmak, benlik saygısı ve güveni gelişmiş değil nasıl komik. Ben gerçekten bu mümkün olabilmesi için inanmıyordu. “

Bizi takip – twitter.com/peaklabs
Bizim gibi – facebook.com/peaklabs
Bizi ziyaret edin – peak.net
Hello@peak.net – merhaba deyin

Daha fazla bilgi için:
Kullanım Koşulları – http://www.peak.net/terms-and-conditions
Gizlilik Politikası – http://www.peak.net/privacy-policy
Ödeme Politikası – http://www.peak.net/payment-policy

Yenilikler

This month we’ve rolled out our improved brain scoring system, harnessing millions of Peak users to improve the accuracy of your Peak Brain Score. It does mean that some of you might notice your scores change. Do not despair! What you see now is more accurate.
And lastly, a new game this month: Refocus. Can you switch between tasks, and manage to stay focused? This is a very real 21st century problem, and our new Mental Agility game Refocus is here to help.

Ek bilgiler

Güncellendi : 20 Mart 2015
Boyut : 49M
Yükleme sayısı : 100.000 – 500.000
Mevcut Sürüm : 1.2.7
Gereken Android sürümü : 4.0 ve üzeri
İçerik Derecelendirme : Herkes
Uygulama İçi Ürünler : Bir öğenin fiyatı: TL2,00-TL88,76

APK DOWNLOAD Click

Önerilen

Way of Retribution: Awakening v2.370 (Mod Apk Hileli indir)

Way of Retribution: Awakening v2.370 (Mod Apk Hileli indir) Oyun özellikleri: The Düşmanla her karşılaşma …

Bir cevap yazın